Következő túránk

2022 április 23.

Farkasgyepű - Magyarpolány
Kedves Túratársak!
A Közép-Bakony legmagasabb pontján a 83-as út mentén fekvő településről, Farkasgyepűről indul túránk. Erdei ösvényen, néhol a Bodas patakot követve megyünk a Bakony legérdekesebb, a több méter magas sziklafalból erdő forrásáig, Csúrgó-kútig.
Innen a Köves-patak mentén haladunk tovább. Patakátkelések nehezítik útunkat, míg el nem térünk a Polányi-Mánc hegyet elkerülve Magyarpolány felé, hogy felkapaszkodjunk a Bakony nyugati lankáin fekvő festői Magyarpolány Kálvária-dombja tetejére. Az itt álló kápolna hazánk egyik legszebb Kálváriája lesz az úti célunk.
A Nemzeti Örökség részeként is számon tartott Magyarpolány a Kálvária mellett mintegy száz védett, a bakonyi népi építészetre jellemző házával is büszkélkedhet. A faluban 43 országos védettségű, a helyi népi építkezésesre jellemző boltozatos tornácú, mellvédes, oszlopos hosszú bakonyi parasztházak alkotják. Hazatérés előtt ezért sétálunk még végig a Petőfi utcán is.
Túratáv: 11km
Indulás: 2022. április 23-án szombaton 8:00 órakor, érkezés: 17:30 óra körül
Költségek:
autóbusz: 3 200 Ft – 5 000 Ft személyenként, résztvevők számától függően
(Gyerekeknek az egy főre jutó költség 66% -át kell megfizetni, de két szülővel utazó gyermekek után nem kell utazási költséget fizetni. A kedvezményt az önkormányzat biztosítja.)
Jelentkezni e-mailben: merfoldko@outlook.hu és telefonon: 20/454-0076 Bihari Gábor szervezőnél lehet.
Felszerelés:
Réteges öltözet, zárt cipő, esőköpeny, kamásli, túrabot, távcső.

2022 évi túraterv

Január 29. Árpás, Szent Jakab apostol templom
Tétszentkútról sétálunk Árpásra, – a Csangota patak mentén – ahol a Rába és a Marcal szinte párhuzamosan folyik Győr felé.
Kisalföldön a Marcal és a Rába völgyében helyezkedik el Mórichida, a vizek faluja. A Rába folyó a falu nyugati határa, a Marcal folyó a Fő utcai kertek alatt csordogál. A Marcalt a falu határában éri el a Csikvándi Bakony-ér és a Csangota patak. A XIX. században Csangota mentén 29 vizimalom működött. A múlt századból már csak néhány nádfedeles parasztház maradt. Mórichida határában, Dombiföldön található az Árpád-korban -1251. előtt- román stílusban, a mórichidai premontrei kolostor részeként épült katolikus templom. A plébánia 1794-ben Mórichidáról Árpásra költözött s azóta tévesen a templomot is gyakran árpásinak nevezik.
Február 26. Budai ZÖLD DELTA
A Fogaskerekű végállomásától 200 méterre a Gyermekvasút végállomásától indulunk. Itt kezdődik a zöld háromszög jelű turistaút. Széchenyi-lejtő hajtűkanyarjait követve a először az Úti Madonna Kápolnával találkozunk. Nem messze a Farkasvölgyi víznyelő, majd a Farkas-völgy kis híd után az Ördög-oromig sétálunk. Nyaralóépületekkel tarkított, területen haladunk, de a Nőszirom utca után újból ösvényen vezet az út ahonnan már jól látszik az Ördög-orom, Budapest talán leglátványosabb sziklaképződménye. Alatta elhagyott köszörűkő-bánya. Jól látható a Sas-hegy, a távolabbi Gellérthegy. Az orom végéből a Zsigmondy Vilmos utcán a zöld háromszög mentén jutunk a Márton Áron térre, a Farkasréti temető bejáratához. Tovább megyünk a temető kerítése mellett, majd az Antónia lépcsőn lelépdelünk a Fátra térre. Innen rövid séta a Sas-hegyi Látogatóközpont Tájék utcai bejárata. A természetvédelmi terület élővilágát, siklókat, gyíkokat vezetővel tudjuk megnézni. Tanösvényen kilátó, de a sziklafal pereméről is szép panoráma vár minket. A sziklától nem messze egy betontömb, a valamikori bunker, ahol az MTA egyik szeizmológiai állomása működik. A Meredek utcán majd a Hegyalja úton érjük el a BAH-csomópontot.
Március 26. Vérteskozma – Várgesztes
Vérteskozma egy olyan skanzen jellegű település, amely tökéletesen megőrizte az ősi falvak, az ősi építészet jellegzetességeit. A falukép megőrzése érdekében a Községvédő Egyesület és a lakók is gondos odafigyeléssel őrzik a tájjelleget. Gyakorlatilag az egész település egy élő múzeumfalu. Túránk innen indul. A falut megkerülve a turistaút elvezet minket az Ördög-szószékhez. Száraz vízmosása mellett sétálunk. A szerte heverő sziklatömbök mutatják, hogy időnként milyen erővel zúdul végig rajtuk az ár. Hirczy-emlék (Hirczy Károly, ismert turista személyiség 1929-ben, túra közben, szívbénulásban itt hunyt el) mellett tovább sétálunk a Fáni-völgybe, a Sárkánylyukvölgybe. Zöld jelzésre térünk, majd a sárgán érjük el Várgesztes délkeleti végét.
Április 23. Farkasgyepű – Magyarpolány
A Közép-Bakony legmagasabb pontján a 83-as út mentén fekvő településről, Farkasgyepűről indul túránk. Erdei ösvényen, néhol a Bodas patakot követve megyünk a Bakony legérdekesebb forrásáig a több méter magas sziklafalból erdő forrásig, Csúrgó-kútig. Innen a Köves-patak mentén indulunk tovább. Patakátkelések nehezítik utunkat, míg el nem térünk a Polányi-Mánc hegyet elkerülve Magyarpolány felé. A Bakony nyugati lankáin fekvő festői Magyarpolány Kálvária-dombja a tetején álló kápolnával hazánk egyik legszebb Kálváriája lesz úti célunk. A Nemzeti Örökség részeként is számon tartott Magyarpolány a Kálvária mellett mintegy száz védett, a bakonyi népi építészetre jellemző házával is büszkélkedhet. A faluban 43 országos védettségű, a helyi népi építkezésesre jellemző boltozatos tornácú, mellvédes, oszlopos hosszú bakonyi parasztházak alkotják. Hazatérés előtt ezért sétálunk még végig a Petőfi utcán is.
Május 28. Bakonykúti őserdő
A Bakony keleti nyúlványán, egészen pontosan a Tési-fennsík közepén húzódik egy háborítatlan völgy, aminek Kanyon jellege nem folyóvízi erózió, hanem hasadás eredménye. A Burok-völgy. A nem mindennapi képződés érdekes sziklaformákat alakított ki. Különleges klímája megóvta élővilágát, számos ritka, máshol rég kihalt élőlény létét biztosítja. A völgy igazi ritkasága a Magyarországon talán egyedülálló az őserdő jelleg, ahol ez az állapot fellelhető. Bakonykútiból kanyargós erdei úton hamar elérjük a völgy bejáratát. Máris érzékelhetjük, hogy hol vagyunk. Meredek sziklafalak, buja növényzet, a fák magas koronája közé néha bevillanó napfény, kidőlt fa, utat elterelő sziklatömbök. Igaz, hogy a mondás is azt mondja, "ne azt nézd fiam, hogy mi repül, hanem azt, hogy mi mászik!", de itt nem lehet csak a lábunk elé nézni. Szinte méterrőlméterre biztos, hogy elragadja a tekintetünket valami, egy-egy érdekes növény, sziklaformáció, egy barlangüreg. Bakonykúti másik végén érünk vissza. Végig megyünk még a falu rendezett utcácskáján, mert érdemes megnézni a templomot, a régi tornácos házakat, a faragott faszobrokat is, mint a Remete fát, az Almalopó fiút, Lizi nénit, a Hazatérőt.
Június 25. Kerékpártúra Monostorra
Bábolnáról a „Kertek alatt” áttekerünk Monostorra, a Szent Pál-szigetre. Duna mellékágát követve végighajtunk az „Ártéri Tanösvényen”.
Július 30. Kenutúra Szigetközben
Kisvesszősi Kenukiköből a Tündérsziget Ökopark szervezésében szakavatott vezetővel a szigetköz felfedezésére, vadvizek megismerésére indulunk ezen a szombaton. A vadlesős, madármegfigyelős kenutúrára nem az erőnlétünk felmérése, teljesítményük fokozása érdekében indulnak útra, hanem csupán a természet értékeinek, szépségének megismerése miatt. Ezért 6 -80 év közötti lelkes természetbarátok részvételére számítunk.
Augusztus 27. Szlovákia, Selmeci-hegység (Szitnya)
Séta 1000 méter felett. Felmegyünk a Selmeci-hegység szép körpanorámát adó főcsúcsára. Útközben megnézzük a szitnyai várromot (kilátóhely). A hegység vulkanikus (hasonló, mint a Börzsöny vagy a Visegrádi-hg), ezért változatos sziklaformák színesítik utunkat. Szép erdőkön haladunk át, láthatjuk a történelmi Magyarország egyik első turistaépületét is. Túránk vége a XVIII. században kialakított bányatavak egyikénél, a turisták által közkedvelt Bacsófalvi-tónál lesz.
Szeptember 24. Spartacus ösvény
Dunakanyar, a Visegrádi hegységgel kellemes kirándulásokon kívül, izgalmas útvonalakat is rejt. Ilyen a híres Spartacus ösvény is. Már a neve is megmozgatja a fantáziát, de nem kell Spartacusnak lenned, hogy végig járd! Útvonal különlegessége, hogy korábban csak vadászok használhatták az erdei utat. Ennek oka az volt, hogy néhol csúszós sziklákon, és meredek hegyoldalakon húzódó keskeny ösvényen kell áthaladni. 2015-ben megtisztították az utat, frissítették a jelzéseket, táblákat helyeztek ki, és a nehezebb részeket megerősítették. A szakadék szerű hegyoldalon néhol sűrű erdőn keresztül haladunk, máshol a Dunakanyarra nyíló panoráma tárul elénk. Nincsenek hatalmas emelkedők az úton, és a nehezebb szakaszok is biztonságossá vannak téve, de ha van egy kis tériszonyod akkor hagyd ki ezt az utat.
Október 15. Gerecse, Tát-Bajót
Tátról földúton, majd a mélyúton boros pincék mellett felkapaszkodunk az Öreg- hegyre. Az Orbán kápolnánál tovább megyünk egyenest a sziklák felé a Kő-hegy füves, bokros platójára. A sziklához kilépve feltárul előttünk a szép panoráma. Látszik a Duna, Esztergom és Párkány, a folyó túloldalán lévő Kékítő csúcsa a tv toronnyal. Ettől kissé jobbra az Esztergom mögött lévő sziklás oldalú Burda, még távolabb a Börzsöny hegység tűnik fel. Észak- Kelet felé tekintve a Visegrádi- hegység nyugati végpontja, a Vaskapu, valamint a Pilis nagy tömbje terpeszkedik. Ez utóbbi előterében átlátunk a közeli Hegyes- kőre, valamint a Nagy- Getére. Látó hegyen átkelünk az Öreg-kő sziklafalához. Öreg-kő és Kis-kő hegyek aljában vezető úton érünk be Bajótra. Autóbuszunk Szent Simon és Júda apostolokról elnevezett plébániánál vár ránk.
November 26. Gerecse, Pisznice Kanyon
A Gerecse északi részén, a 400-600 m magas rögök a triász és a jura időszakban keletkeztek. Itt gyakori a mészkőnél puhább márga, amit a cementgyártáshoz használtak fel. Lábatlan település szomszédságában hatalmas tájseb emlékeztet arra, hogy itt működött 144 évig az egykori cementgyárat kiszolgáló bánya. Napjainkban már nem folyik termelés, ma már a külfejtés üledékes rétegei az ősmaradványgyűjtők paradicsomának számítanak. Ezen a hétvégén a Marót környéki sziklafalakhoz látogatunk el, itt keresünk ipartörténeti emlékeket, elhagyott bányákat. Eljutunk Pisznice Kanyonba is. Piszkéről indulunk. Nem mindig a jelzett utakon haladunk, hol a kék, vagy piros jelzésen, vagy a Bikol patak mentét követve, aztán a felszámolt kisvasút nyomán. Túránk végpontja az Alsóvadácsi Vadászház.

Mérföldkő hírlevél levelező lista

Kedves érdeklődők!
Elindítottuk levelező listánkat, melyre bárki bejelentkezhet. A tagok listára írt leveleit a többiek automatikusan megkapják.
Szeretnénk a továbbiakban ilyen módon is értesíteni a tagokat az eseményekről, tervekről.
Amennyiben még nem tag, és szeretne azzá válni, kérem, keressen bennünket elérhetőségeink valamelyikén!